Niewielkich rozmiarów kuchnia to problem wielu z nas. Wprowadzając się do nowego mieszkania, to zazwyczaj ona sprawia nam najwięcej trudności. Jak zaaranżować niewielką przestrzeń, by była jak najbardziej funkcjonalna i by gotowanie w niej było komfortowe i przyjemne?

Zasada nr 1: niskie szafki

Kuchnia o niewielkim metrażu nie jest najlepszym miejscem na wysoką zabudowę górną sięgającą sufitu. Masywne meble sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. W małej kuchni powinno się stosować niskie szafki kuchenne o przeszklonych frontach, które optycznie powiększą przestrzeń.

meble na wymiar

Jeśli jednak zabudowa górna w kuchni jest konieczna, bo jest to przecież dodatkowa przestrzeń do przechowywania, to i w tym przypadku warto postawić na przeszklenia. Fronty ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego dają poczucie głębi pomieszczeniu.

Sam wybór konkretnych mebli do kuchni może być o tyle problematyczny, że większość kompletów kuchennych jest projektowana pod duże kuchnie. Rozwiązaniem są meble na wymiar. Takie rozwiązanie pozwala nam albo samodzielnie zaprojektować, albo zdać się na doświadczenie biura projektowego i zamówić meble, które będą idealnie dopasowane do metrażu kuchni. W ten sposób nie zmarnujemy ani centymetra przestrzeni.

Zasada nr 2: półki i szafeczki nad blatem

W kuchni, szczególnie tej o małym metrażu, każdy kawałek wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Sprytne rozwiązania, jak zamontowanie nad blatem na wysokości 30 cm szafeczek i szklanych półek, pozwoli na stworzenie dodatkowych miejsc do przechowywania. Na półkach można ustawić słoiczki z przyprawami, a w szafeczkach drobne przedmioty, jak korkociąg czy otwieracz do butelek.

Zasada nr 3: meble na wymiar na kółkach

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni, warto zdecydować się na meble na kółkach. Fakt, że w sklepach stacjonarnych i internetowych trudno zdobyć takie meble powoduje, że dobrym pomysłem są meble na wymiar na kółkach, które można zamówić w sklepie internetowym KrudoDesign.pl. Dzięki takim usługom jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować mebel, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też idealnie wpisze się w wystrój kuchennej przestrzeni. Tylko taka usługa daje nam możliwość wyboru materiału, z którego ma być wykonana szafka na kółkach lub wysuwany blat.

Zasada nr 4: szerszy blat kuchenny

Kolejnym rozwiązaniem, które warto zastosować w niewielkich rozmiarów kuchni, jest montaż szerszego blatu kuchennego. Blat o szerokości 80 cm pozwoli na umiejscowienie pod ścianą szafeczek, w których można przechowywać rozmaite przedmioty. Szerszy blat daje także możliwość zastosowania głębszych szafek, za którymi bez problemu zmieszczą się instalacje i zawory.

Zasada nr 5: wszystko może być przestrzenią roboczą

Aranżując małą kuchnię, nie możemy sobie pozwolić na błędy. Wybór dwukomorowego zlewu czy zbyt dużej zmywarki – takie decyzje mogą wpłynąć na późniejszy komfort użytkowania tej przestrzeni. Decydujmy się tylko na te elementy wyposażenia, które koniecznie muszą się w kuchni znaleźć. Jeśli marzymy o stole z krzesłami, wybierzmy wersję składaną. Oczywiście można zlecić ich wykonanie firmie zajmującej się produkowaniem mebli na wymiar. Jak jeszcze można wykorzystać przestrzeń? Ciekawym pomysłem jest zlew z dołączanym blatem – jeśli nie korzystamy ze zlewu, możemy go nakryć blatem i tak oto mamy dodatkową przestrzeń na przygotowywanie posiłków. Taką przestrzenią może się także stać parapet. Wystarczy, że zamiast kwiatów postawimy na nim deskę do krojenia i komplet noży w eleganckim stojaku.

Zasada nr 6: oświetlenie powiększa przestrzeń

Nie jest tajemnicą, że jasne pomieszczenia zawsze wydają się większe niż w rzeczywistości. Grunt to umiejętnie wybrać oświetlenie. Skoro zdecydowaliśmy się na meble na wymiar, warto iść dalej tą drogą i postawić na lampy na zamówienie. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć oświetlenie spójne z całym wnętrzem. Lampy na zamówienie mogą albo ściśle nawiązywać do mebli lub być w podobnym stylu. Lampa na indywidualne zamówienie jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że niezależnie od tego, czy w kuchni postawimy na jedno źródło światła, czy na kilka, każde z nich będzie ze sobą współgrało. Lampa na indywidualne zamówienie może też stać się dekoracją kuchni, o czym także warto pamiętać podczas zastanawiania się nad jej projektem.

lampy na indywidualne zamówienie

KITCHEN


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code