Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego wnętrza. Szczególnie ważną rolę ogrywa w łazience, a więc w miejscu, gdzie wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne ciała i twarzy, podczas których bardzo często wymagana jest precyzja, która z kolei potrzebuje dobrego światła. Chcąc urządzić dobrze oświetloną i funkcjonalną łazienkę, na jakie oświetlenie powinniśmy postawić?

Lampy łazienkowe do ogólnego oświetlenia pomieszczenia

Niemal każde pomieszczenie w domu posiada oświetlenie centralne, czyli jedną lampę zamontowaną w centralnym punkcie sufitu. Zazwyczaj jest to lampa z jednym bądź kilkoma źródłami światła. Zadaniem tego źródła światła jest oświetlenie całego pomieszczenia. Minusem tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że nie oświetla ono wszystkich zakamarków wnętrza oraz jego rogów. To dlatego coraz częściej decydujemy się na montaż halogenów sufitowych w podwieszanym suficie. W ten sposób możemy dopasować rozmieszczenie świetlnych punktów do własnych potrzeb.

Ten trend widać także w łazienkowych aranżacjach. Oczywiście można jeszcze spotkać lampy łazienkowe zamontowane w centralnym punkcie sufitu, ale jest to rzadkość. Lampy do łazienki zostały zastąpione halogenkami LED. To źródło światła nie tylko skutecznie oświetla przestrzeń, ale jest przede wszystkim energooszczędne. Ilość powtarzania cyklu włączenia światła i wyłączenia jest znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, co jest istotne w łazience, z której domownicy korzystają bardzo często w ciągu dnia. Ponadto lampy do łazienki w formie halogenków zużywają znacznie mniej prądu. To pozytywnie odbija się nie tylko na środowisku naturalnym, ale też na naszym portfelu.

Lampy do łazienki, czyli jak oświetlić lustro

Nie ma chyba łazienki, w której nie znajduje się lustro. Jest nam ono niezbędne do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nałożenie starannego make-upu czy pielęgnacja zarostu byłaby niemożliwa bez lustra, ale też oświetlenia. Na jakie oświetlenie lustra warto się zdecydować?

W tej strefie najlepiej sprawdzą się kinkiety. Mogą to być designerskie lampy umieszczone po obu stronach lustra lub jeden kinkiet zamontowany nad lustrem. Należy zaznaczyć, że lampy znajdujące się przy lustrze powinny być zamontowane w taki sposób, by nie oślepiać osoby przed nim stojącej. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na montaż designerskich lamp po bokach lustra, ważne, by były wyposażone w klosze w kolorze mlecznym.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Aranżując oświetlenie w łazience, nie można zapominać o oświetleniu strefy kąpielowej. Dostatecznie oświetlona strefa, w której znajduje się wanna bądź prysznic wpływa nie tylko na komfort korzystania z tego miejsca, ale też na nasze bezpieczeństwo. Do oświetlenia strefy kąpielowej najczęściej stosuje się halogeny o wysokim stopniu szczelności IP44.

lampy łazienkowe

Lampy ekskluzywne czy tradycyjne?

Czasy, w których wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, ze względu na mały wybór wyposażenia w sklepach, już dawno minęły. Aktualnie od ilości producentów oferujących meble i oświetlenie może rozboleć głowa. Dzięki tak dużemu wyborowi możemy aranżować własne mieszkania według własnych gustów, ale też panujących trendów. Jeśli marzy się nam ekskluzywna łazienka niczym z najlepszych pism o wystroju wnętrz, powinniśmy się zdecydować na lampy ekskluzywne wykonane ze szkła czy kryształów. Z kolei proste, minimalistyczne łazienki uwielbiają równie nieskomplikowane oświetlenie: halogeny i kinkiety o prostej formie.

To, w jaki sposób będzie urządzona łazienka, zależy tylko od nas. Pamiętać jedynie należy, by wybrane oświetlenie montować w odpowiednich miejscach. Wtedy stworzymy modną, ale też funkcjonalną przestrzeń.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code