Sypialnia jest tym miejscem, w którym chcemy się zrelaksować, miło spędzić czas z ukochaną osobą, albo z dobrą książką przed zaśnięciem. Oświetlenie, które znajduje się w tym pomieszczeniu, powinno sprzyjać odpoczynkowi. Nie może być męczące dla oczu i oślepiające. To dlatego bardzo istotną kwestią jest nie tylko wybór konkretnych źródeł światła, ale też abażurów, które są nierzadko ich częścią. Jak w takim razie mądrze zaplanować oświetlenie w sypialni?

Oświetlenie centralne

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w sypialni nie może zabraknąć oświetlenia centralnego. Mimo że to źródło światła nie będzie zbyt często włączane, ponieważ nie sprzyja odpoczynkowi, będzie nieocenione w trakcie wykonywania innych czynności. Sprzątanie sypialni, ścielenie łóżka czy wybieranie ubrań z szafy – bez oświetlenia górnego wszystko to byłoby niemożliwe bądź utrudnione.

Lampa sufitowa nie powinna znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem lub, jeśli nie ma innej możliwości ze względu na wielkość pomieszczenia, należy zadbać o to, by światło lampy nie raziło osoby leżącej w łóżku. Z pewnością sprawdzi się lampa z mlecznym kloszem lub żyrandol pająk. Dlaczego właśnie ta lampa? Żyrandol pająk pozwala umiejscowić źródła światła w kilku wybranych przez nas punktach, dzięki czemu możemy dostosować światło do własnych potrzeb, a poza tym skutecznie oświetlić każdy zakamarek przestrzeni.

żyrandol pająk

Oświetlenie przy łóżku

Większość z nas nie może się obyć w sypialni bez szafki nocnej, na której możemy postawić szklankę z wodą, odłożyć książkę czy okulary. Przestrzeń ta także musi być skutecznie oświetlona. W tej kwestii mamy dwie możliwości: możemy się zdecydować na lampki nocne lub kinkiety nad łóżkiem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Kinkiety nad łóżkiem wymagają poprowadzenia instalacji elektrycznej w planowanym miejscu montażu, dlatego, jeśli się zdecydujemy na takie rozwiązanie, musi być to zaplanowane odpowiednio wcześniej. Kinkiety muszą być też zamontowane na takiej wysokości, by ich światło nie raziło osoby leżącej obok w łóżku, dlatego najbezpieczniejszym wyjściem będzie montaż kinkietów ze światłem skierowanym ku górze.

kinkiet

Lampki nocne są wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ jedyne czego potrzebują to dostęp do gniazdka elektrycznego. Można się więc na nie zdecydować na każdym etapie aranżowania oświetlenia w sypialni.

lama stołowa

Lampy do sypialni a barwa światła

Światło w sypialni powinno być miłe dla oka. Zbyt ostre, jasne światło może nam przeszkadzać, wprowadzać w nerwowy stan, a przecież nie o to nam chodzi w pomieszczeniu, które służy głównie do relaksu. Lampy do sypialni powinny emitować przyjemne światło o ciepłej barwie. Jeśli jesteśmy na etapie wybierania lampy do sypialni, zadbajmy też o to, by żarówki emitowały ciepłe światło (aktualnie większość producentów umieszcza informacje o temperaturze barwowej na opakowaniu produktu).

Lampy a wystrój wnętrza

To, na jakie lampy się zdecydujemy, zależy tylko od nas. Wszystkie lampy w pomieszczeniu powinny być utrzymane w podobnej stylistyce. Jeśli urządziliśmy sypialnię w stylu prowansalskim, należy się zdecydować na lampy prowansalskie. Lampy prowansalskie sprawdzą się także w sypialni skandynawskiej ze względu na zbliżoną kolorystykę. Jedyną zasadą podczas wybierania oświetlenia jest fakt, że lampy nie powinny być ciężkie, przytłaczające – takie elementy mogłyby nas rozpraszać w czasie odpoczynku.

lampy prowansalskie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code