Coraz częściej pracujemy na własną rękę. Otwieramy prywatne gabinety lekarskie, biura tłumaczeń czy kancelarie prawne. Własna działalność gospodarcza wymaga od nas stworzenia odpowiedniego miejsca do pracy. Gabinet, bo przecież o nim mowa, musi być przede wszystkim komfortowy – w końcu będziemy w nim spędzać przynajmniej kilka godzin dziennie. Na komfort pomieszczenia ogromny wpływ ma oświetlenie. Jakie lampy do biura wybrać, by oświetlenie było dostosowane do naszej pracy?

Najważniejsze jest światło naturalne

Duża dostępność światła naturalnego jest istotna nie tylko w przestrzeni mieszkalnej, ale także w biurach. Warto więc zadbać o to, by jak najwięcej wpadało go do pomieszczenia, w którym na co dzień pracujemy. Naszym sprzymierzeńcem są duże okna, które tylko w przypadku wpadających do biura promieni, powinny być zasłaniane jasnymi żaluzjami lub roletami.

Światło naturalne ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim sprawia, że nasze oczy nie męczą się tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku światła sztucznego. Światło naturalne zwiększa naszą koncentrację, przez co wykazujemy większą zdolność do wzmożonej pracy. Duża dostępność światła naturalnego ma też pozytywny wpływ na ekologię – rzadziej zapalamy światło sztuczne, przez co zużywamy mniej energii.

Światło główne

W czasie pochmurnych dni lub wtedy, kiedy dni są znacznie krótsze, światło naturalne jest niewystarczające do oświetlenia całego biura. Wtedy musimy się posiłkować światłem sztucznym. Najważniejszym źródłem światła jest oświetlenie główne. Mogą to być lampy do biura w formie świetlówek liniowych (równomiernie oświetlą całe pomieszczenie) lub opraw kloszowych. Oprawy kloszowe, czyli centralne źródła światła znacznie lepiej sprawdzają się w przypadku jednoosobowych gabinetów. Sprawiają, że wnętrze jest przytulne.

Niezależnie od tego, na jaki model lampy/oświetlenia głównego się zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na jeden ważny parametr: wskaźnik oddawania barw. Ten, w przypadku pomieszczeń biurowych, powinien być na poziomie większym niż 80 Ra. Takie oświetlenie będzie najbardziej zbliżone do parametrów światła naturalnego.

Dodatkowe lampy do biura

Oświetlenie centralne/główne nie jest wystarczające do oświetlenia całego pomieszczenia biurowego. Konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła i tych w gabinecie powinno znaleźć się kilka. Przede wszystkim na biurku powinna znaleźć się lampka biurkowa. Przy jej wyborze powinniśmy się kierować możliwością manewrowania kątem padania światła. Lampka biurkowa powinna się znaleźć po lewej stronie, jeśli piszemy prawą ręką i analogicznie, jeśli jesteśmy leworęczni.

Lampy do biura, których nie może zabraknąć szczególnie w gabinetach o większym metrażu to kinkiety oraz lampa podłogowa. Warto decydować się na kinkiety o ruchomych głowicach. Wtedy dzięki skierowaniu oświetlenia w konkretną stronę, będziemy mogli stworzyć w gabinecie pożądaną atmosferę (w końcu w swoim biurze nie zawsze oddajemy się pracy – czasem należy się też przerwa na lekturę codziennej prasy). Lampa podłogowa pełni podobną do kinkietów funkcję. Co prawda zakres oświetlenia powierzchni ściany może być różny w zależności od modelu, ale dzięki jej obecności możemy stworzyć w pomieszczeniu przytulną atmosferę.

Drewniane lampy

Oświetlenie w pomieszczeniu biurowym powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale pamiętajmy o tym, że bardzo często nasz gabinet będzie też miejscem spotkań z klientami. Nasze miejsce pracy musi być więc urządzone ze smakiem, najlepiej w jakimś jednym stylu aranżacyjnym. Idealną propozycją do biura są lampy drewniane. Lampy z drewna najczęściej utrzymane są w stylu industrialnym, ale poszczególne modele wpisują się w klasyczny styl urządzania gabinetów. Jaki jest kolejny atut zdecydowania się na lampy z drewna? Takie źródła światła nie tylko skutecznie oświetlą przestrzeń, ale także staną się elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Wystarczy spojrzeć na lampę poniżej. Taki egzemplarz mógłby być ozdobą niejednego biura.

lampy do biura


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code