Lampy wiszące bezpośrednio nad stołami mają wiele zalet. To sprawia, że coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Dziś spróbuję wyjaśnić niezdecydowanym, jakie korzyści można mieć z takiej lampy.

Funkcjonalność lampy nad stołem

Kiedy siadamy przy stole większą gromadką, zdarza się, że jedna z osób cierpi na niedobór światła. Dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy źródło światła jest przy suficie w innej części pomieszczenia, lub w lampie stojącej, która zawsze będzie komuś świecić w plecy.

Nie natkniesz się na ten problem, kiedy wybierzesz lampę, która wisi nad stołem i jej kluczowym zadaniem jest oświetlenie blatu. Wtedy bez znaczenia jest zarówno to, ile osób siedzi przy stole, jak i to, które miejsce wybrały.

lampa nad stółLampa sufitowe do salonu zawieszone nad stołem są też przydatne wtedy, kiedy przy nim pracujesz. Nie musisz lawirować z małą lampką i sprawdzać, w którym miejscu rzucany cień nie będzie ci przeszkadzał. Poza tym, lampa wisząca nie zajmuje często bardzo potrzebnego miejsca na stole lub biurku.

Powyższa zaleta dotyczy nie tylko pracy nad papierami, ale też fizycznej. Również w kuchni dobrze oświetlony blat to klucz do bezpiecznej pracy z ostrymi przyrządami. Nie tylko z nimi. Przecież niektóre potrawy wymagają naprawdę dużej staranności.

Zajmowana przestrzeń

O tym już wspomniałam pisząc o pracy przy stole. Jednak lampa wisząca nie tylko zabierze nam potrzebnej powierzchni blatu. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie musimy jej omijać. Ile razy zdarza się, że trzeba obejść stół i przyjrzeć się jemu, lub temu, co na nim leży, z różnych stron. Przy lampie wiszącej nie ma problemu – nie trzeba jej przesuwać, obchodzić ani sprawdzać, czy kabel nie zaplątał się pod nogami.

Lampy sufitowe do salonu: klosz i barwa światła

Źle dobrany klosz, lub żarówka, która ledwo świeci, mogą zniweczyć zalety lamp nad stołem. Pamiętaj, żeby światło nie raziło osób, które znajdą się przy stole. W związku z tym, przy lampach wiszących w takim miejscu, dobrze sprawdzą się klosze albo zabudowane po bokach albo takie, które słabo przepuszczają tam światło.

Barwa światła jest wyborem indywidualnym. Ale dobrze, żeby w żadną stronę nie przesadzać. Ani zbyt ciepłe, ani zbyt chłodne nie nada się do oświetlenia miejsca rozmów, pracy i jedzenia.

Jeśli wybierzesz lampy sufitowe do salonu powieszone nad stołem, to nie zapomnij o reszcie pomieszczenia. Kilka dużych kroków od stołu i już nie będzie dość jasno, żeby położyć się i poczytać. Dlatego zwykle lamp wisząca nad stołem nie jest głównym, a już na pewno nie jedynym, źródłem światła.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code