Wraz z końcem zimy często rodzi się w nas potrzeba zmian. Dotyczą one bardzo różnych sfer naszego życia. Myślę jednak, że gdyby ktoś przeprowadzał badania na ten temat, spora część z nich byłaby związana z tym, jak wygląda nasze mieszkanie (zaraz obok ubrań i fryzur).

Na szczęście, zazwyczaj nasze domy wcale nie wymagają planowania potężnej rewolucji. Konieczne do przeprowadzenia są tak naprawdę drobne zmiany. Zazwyczaj przy tej okazji kilku rzeczy się pozbywamy, ale w ich miejsce pojawiają się kolejne.

Rzeczy, które możemy w łatwy, a przy tym niedrogi sposób wymienić, to wszelkie dodatki. Abażury materiałowe do lamp, narzuty, podkładki, zasłony. Przyda się również nowy zestaw kolorowych filiżanek. Bardzo istotne jest to, żeby nowe rzeczy, choć mają na celu zmianę wizerunku domu, potrafiły się w nim odnaleźć i nie wyglądały jak z zupełnie innej bajki.

Wybierz kolory

Pierwszym, co trzeba zaplanować nawet przy tak niewielkich zmianach, są barwy. Jeżeli w twoim domu dominuje kolorystyczne stonowanie, to możesz z powodzeniem poszaleć z dodatkami. Trzeba jednak znać umiar. Gdy wokół ciebie znajduje się wiele różnych kolorów, dobrze będzie, jeśli abażury materiałowe do lamp będą stonowane, lub chociaż jednolite. W ten sposób zachowasz równowagę.

abażury do lampKształty

Kształtów dotyczy ta sama zasada. Jeśli masz nowoczesne mieszkanie, to abażury materiałowe do lamp i dywany, które przypominały wczesny barok mogłyby się słabo komponować z otoczeniem. Za to, jeśli dominują u ciebie delikatne, obłe kształty, to miłą odmianą będą ostrzejsze formy.

Umiar w ilości

Jeśli twoje mieszkanie jest pełne różnych dodatków, to w żadnym wypadku nie musisz wymieniać wszystkich jednocześnie. Głównie dlatego, że taka rewolucja byłaby najpewniej bardzo kosztowna. Po drugie, znalezienie wszystkiego wymagałoby czasu (a mimo wszystko trudno kończyć wiosenne zmiany zimą). W końcu po trzecie – taki zabieg nie jest konieczny również ze względów estetycznych. Jednolite barwą i formą dodatki mogłyby sprawić, że zamiast przytulnych, domowych wnętrz, pozostałaby sklepowa witryna. Takie same podkładki i zasłony w jednym pomieszczeniu są jak najbardziej w porządku. Jednak abażury materiałowe do lamp nie są już tak oczywistą kwestią.

Różne pomieszczenia – różne zmiany

W żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować kwestii różnorodności pomieszczeń. Zmiany nie muszą przebiegać w całym domu, czy też mieszkaniu w takim samym rytmie. Nic się nie stanie, jeśli wszystko nie będzie zrobione w tym samym czasie. W końcu wiosenne budzenie się do życia nie polega na szybkiej wymianie scenerii, tylko na dłuższym procesie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code