Głównym zadaniem schodów jest umożliwianie przemieszczania się pomiędzy piętrami domu. Powinny być tak zaprojektowane, by pokonywanie kolejnych stopni nie przysparzało żadnych trudności. Na bezpieczeństwo użytkowania schodów wpływa także ich odpowiednie oświetlenie. Dzięki źródłom światła zamontowanym w pobliżu możliwe jest korzystanie ze schodów także po zmroku. O czym należy pamiętać, planując oświetlenie tego elementu wnętrza?

Schody i oświetlenie – bezpieczeństwo i dekoracja

Mimo że schody są ważnym elementem ciągu komunikacyjnego w każdym piętrowym domu, pełnią one także funkcję dekoracyjną. Schody powinny więc współgrać z ogólnym wystrojem wnętrza, kolorystycznie nawiązywać do pozostałych elementów wyposażenia. Schody są ozdobą w domu nie tylko ze względu na swój kolor czy styl, ale także materiał, z którego zostały zrobione czy fantazyjny kształt. Schody są tym elementem w domu, który przyciąga spojrzenia, warto więc wzmocnić ten efekt odpowiednim oświetleniem. Pięknie oświetlone schody nie tylko będą się ciekawie prezentowały, ale staną się też znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oświetlenie schodów nie powinno być jednak dziełem przypadku. Istnieje kilka zasad, według których powinnyśmy je zaplanować.

Oświetlenie schodów – kilka istotnych informacji

Oświetlenie schodów powinno być dyskretne, znacznie słabsze niż źródła światła wykorzystywane w innych częściach domu. Oprawy schodowe powinny być zamontowane w takim miejscu, by światło padało na każdy stopień, w przeciwnym razie nieoświetlone stopnie mogą stać się przyczyną niebezpiecznego wypadku na schodach. Wykorzystane do oświetlenia stopni oprawy schodowe nie mogą także wywoływać efektu olśnienia, więc nie mogą się znajdować na wysokości oczu osoby wchodzącej po schodach. Ostatnią zasadą, do której należy się dostosować, jest zamontowanie włącznika/wyłącznika na początku i końcu schodów. Przełącznik schodowy pozwoli włączać/wyłączać oświetlenie na dole i górze schodów.

Oprawy schodowe czy kinkiety – na jakie oświetlenie się zdecydować?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia schodów są oprawy schodowe, czyli tzw. oczka. W zależności od ich mocy i wielkości mogą być montowane nad każdym stopniem na ścianie lub co kilka stopni. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że takie rozmieszczenie może powodować, że osoba wchodząca na schody może być oślepiona światłem oczek znajdujących się wyżej, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybranie opraw schodowych, w których światło jest skierowane ku dołowi.

Oprawa schodowa brązowa

Oprawa schodowa brązowa metalik

Kinkiety ledowe to kolejne rozwiązanie oświetleniowe służące do oświetlenia schodów. W porównaniu do tradycyjnych lamp ściennych, kinkiety ledowe zużywają znacznie mniej energii, więc mogą być zapalone przez długi czas, a to w przypadku oświetlenia schodów duży plus. Kinkiety powinny być zamontowane powyżej wzroku osoby znajdującej się na schodach. Ich światło powinno być skierowane w dół lub ku górze. W przypadku niewielkich schodów można się pokusić o zamontowanie tylko jednego kinkietu, jednak należy wybrać taki model, w którym światło jest rozproszone i oświetla wszystkie stopnie. W tym miejscu warto także nadmienić, że kinkiety są także montowane w celu oświetlenia schodów zewnętrznych, jednak w tym przypadku lepszym rozwiązaniem są kinkiety z czujnikiem ruchu. Ten rodzaj oświetlenia nie musi być włączony non stop, więc uruchamianie się jedynie po wykryciu ruchu jest sporym udogodnieniem – kinkiety z czujnikiem ruchu pozwalają więc zużyć znacznie mniej energii, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego oświetlenia zewnętrznego.

kinkiety ledowe

Kinkiet dąb

Wróćmy do oświetlenia schodów wewnętrznych. Kolejnym ciekawym sposobem na oświetlenie schodów jest zastosowanie opraw montowanych w płaszczyźnie stopnia. Rozwiązanie to jest zazwyczaj wykorzystywane w przypadku schodów, które nie łączą się ze ścianą. Oprawy schodowe montowane w stopniach powinny się charakteryzować wysokim stopniem szczelności, ponieważ ze względu na fakt, że będziemy po nich stąpać, oprawy są narażone na kontakt z piachem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji oświetlenia schodów:

oświetlenie schodów

oświetlenie schodów

oświetlenie schodów


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code