Oświetlenie łazienki wymaga więcej uwagi niż oświetlenie innych pomieszczeń. Przede wszystkim oprawy powinny charakteryzować się wyższa klasą wodoszczelności. Poza tym potrzebne nam będzie naturalne, przyjemne dla oka światło, odpowiednie do wykonywania makijażu i innych czynności toaletowych. Jakie plafony do łazienki, lampy oraz jakie żarówki najlepiej sprawdzają się w łazience?

Szczelność opraw łazienkowych

Wybierając oświetlenie do łazienki, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametr, jakim jest klasa szczelności. Producenci oświetlenia oznaczają ją poprzez klasę IP – dwie liczby informujące kolejno o stopniu ochrony przed dostępem ciał obcych i wilgoci. W łazience szczególnie ważne będzie oczywiście zabezpieczenie przed wilgocią. Najlepiej jeśli współczynnik IP będzie możliwie jak najwyższy. Zabezpieczy to oprawę oświetleniowa przed dostawaniem się do środka kropel wody i cząstek wilgoci z powietrza. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie opraw, które znajdują się bezpośrednio w pobliżu źródeł bieżącej wody, jak umywalka czy wanna.

Szczelność oprawy sufitowej

Również oprawa sufitowa powinna być jednak szczelna, nawet jeśli nie występuje ryzyko bezpośredniego zachlapania jej wodą. W łazience powietrze jest wilgotne, a bardzo często także gorące i parne – dochodzi więc do skraplania się wilgoci. W przypadku oświetlenia głównego warto zdecydować się na lampę hermetyczną – na przykład plafony do łazienki o wysokiej klasie szczelności. Lustro oświetlić można kinkietami LED lub zastosować wodoszczelne oprawy punktowe.

Barwa światła

Drugi parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, to barwa światła. W małych łazienkach dobrze sprawdzi się światło chłodne. Jednak nie każdy lubi oświetlenie tego rodzaju. Jeśli zależy ci na nastrojowości oraz stworzeniu klimatu odpowiedniego do relaksu, również wybierz barwę ciepłą. Ważne, by twój wybór był świadomy, bo tylko wtedy oświetlenie będzie dobrze spełniać twoje oczekiwania.

Współczynnik odwzorowania barw

By wykonać precyzyjny, estetyczny makijaż, potrzebujesz oświetlenia o możliwie najwyższym współczynniku odwzorowania barw CRI. Informuje on o tym, jak bardzo dane światło zbliżone jest do światła słonecznego pod względem oddawania rzeczywistych kolorów.

Podsumowując, jeśli właśnie wybierasz kinkiet, reflektorki lub plafony do łazienki, zwróć uwagę na wodoszczelność (klasa IP), stopień odwzorowania barw (współczynnik CRI) oraz temperaturę barwową. Pamiętając o tych trzech czynnikach, z pewnością dobrze dobierzesz łazienkowe oświetlenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code