Industrialne wnętrza prezentują się świetnie. Niewiele jest osób, które nie doceniają prostoty tego stylu. Cegła, drewno, metal i szkło – te cztery materiały są podstawą każdego pomieszczenia, którego aranżacja ma nawiązywać do – teraz już zamkniętych – fabryk. Jest jednak jeden problem, który może całkowicie przekreślić wszystkie pomysły wprowadzające industrialny klimat do naszych wnętrz – oświetlenie.

Nie każdy fan industrializmu ma możliwość mieszkania w loftach. Co za tym idzie, nie dysponują oknami odpowiedniej wielkości, przez które wpada wystarcza ilość naturalnego światła. Wobec tego, w ich industrialnych aranżacjach, o ile nie zdecydują się na inne materiały, lub mniej naturalne kolory, jest zazwyczaj ciemno. Na szczęście z pomocą przychodzą instalacje oświetleniowe. Należy je jednak odpowiednio zaprojektować, żeby w modnym, industrialnym domu nie czuć się, jak w piwnicy.

Światło główne

Zazwyczaj rolę głównego światła z powodzeniem może pełnić jedna lamp wisząca. We wnętrzu industrialnym lepszym rozwiązaniem będzie więcej lamp wiszących, które zostaną równomiernie rozmieszczone na całym suficie. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której w pomieszczeniach przemysłowych urządzonych według naszych projektów znajdą się miejsca pozbawione światła.

Jeśli chodzi o światło główne, to wcale nie musi ono być mocne. Ma pełnić rolę oświetleniowego tła, więc żarówki, czy też diody, które znajdują się wewnątrz nie muszą być bardzo mocne. Jeśli jednak takie są konieczne, to warto rozważyć możliwość manipulowania tą mocą poprzez ściemnianie światła.

Światło funkcjonalne

Poza światłem głównym, w każdym pomieszczeniu niezbędne jest oświetlenie dodatkowe, które ma nam towarzyszyć zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowego światła. Nad stołem w czasie posiłków, czy też pracy, przy fotelu, kiedy chcemy poczytać, lub przy kawowym stoliku, kiedy wieczorem ktoś do nas wpadnie.

W przypadku stołów i blatów najlepiej wybierać lampę wiszącą około 60 centymetrów nad ich powierzchnią. Jednak w sytuacji, gdy chodzi o inne miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie lamp stojących. Na szczęście można sięgać po lampy stojące drewniane, które poza tym że doświetlą niezbędne miejsca, świetnie wpasują się w industrialny klimat.

Lampom stojącym drewnianym mogą z powodzeniem towarzyszyć lampki, które stawia się na blatach. Nie powinny ich jednak zastępować, bo wysokość na której znajduje się źródło światła ma bardzo duże znaczenie.

Warto pamiętać, że również funkcjonalną (a niekoniecznie dekoracyjną) rolę pełnią lampki nocne do sypialni.  Wbrew pozorom ich znaczenie jest bardzo duże – szczególnie wtedy, gdy chcemy wieczorem poczytać – górne światło w sypialni mogłoby sprawić, że cień zasłoniłby strony książki, czy też gazety. Tymczasem lampki nocne do sypialni chronią nas przed niepotrzebnym wytężaniem wzroku.

lampy w stylu industrialnymOświetlenie dekoracyjne

Poza dwoma podstawowymi rodzajami oświetlenia, w industrialnych wnętrzach możesz spotkać się dodatkowo z oświetleniem dekoracyjnym. To to, które nie pełni ról stricto oświetleniowych, za to świetnie się prezentuje. W przemysłowych pomieszczeniach będą to najczęściej żarówki w ozdobnymi żarnikami w metalowych oprawach. Niemniej, jeśli zdecydujemy się na metalowe lampy wiszące, a także lampy stojące drewniane, czy lampki nocne do sypialni, to właściwie nie będziemy musieli inwestować w dodatkowe światło, bo te samą swoją obecnością pokreślą industrialną aranżację.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code