Planując zakup oświetlenia do domu czy mieszkania, musimy zmierzyć się z wieloma problemami i przeanalizować kilka istotnych czynników. Oprócz przyjemnej i zwykle łatwej części, czyli wyborze konkretnych modeli lamp, musimy określić rodzaj oświetlenia jaki będzie przeważał w naszych czterech kątach. Czy oświetlenie LED to jedyny słuszny wybór? Czy żarówka tradycyjna również może pojawić się w niektórych pomieszczeniach? Jak mają się do tego żarówki energooszczędne? W skrócie, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, aby stworzyć odpowiedni klimat w mieszkaniu i nie zbankrutować? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Jak ważne jest oświetlenie domu? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać analizując dane geograficzne. W Polsce, najkrótszy dzień w roku trwa około 7-8 godzin (i wypada w grudniu). Dla porównania, najdłuższy dzień to już ponad 16 godzin. Co tu dużo mówić, latem korzystamy z oświetlenia o wiele rzadziej niż zimą. Jednak, okres od października do marca można uznać za stosunkowo „mroczny”. W naszych domach bardzo szybko robi się ciemno, a kiedy wstajemy rano za oknem nadal panuje półmrok. To wszystko skłania nas do podejmowania mądrych decyzji względem światła w domu. Nie chcemy przecież przepłacać, prawda?

Czym różni się żarówka zwykła, energooszczędna i LED?

Aby lepiej poznać funkcjonowanie, a co za tym idzie proces eksploatacji oraz koszta, jakie musimy ponieść, warto jest najpierw poznać budowę poszczególnych żarówek.

Żarówka tradycyjna

Żarówka tradycyjna jest niczym innym jak szklaną bańką, w której znajduje się szlachetny gaz (może to być np. argon z domieszką azotu). Poza tym, wewnątrz żarówki tradycyjnej znajduje się żarnik wolframowy, którego mechanizm działa tak, że pod wpływem prądu nagrzewa się on do białości (czyli osiąga ok 2200 stopni Celsjusza). Dzięki temu świeci. Okazuje się, że zwykła żarówka jest bardziej grzejnikiem, aniżeli źródłem światła. Czy wiesz, że aż 95% energii zużywa ona na produkcję ciepła, a jedynie 5%, na świecenie?

żarówka tradycyjnaźródło: wikipedia.pl

Żarówka energooszczędna

Świetlówka (inaczej żarówka energooszczędna) jest zupełnie inna od swojej poprzedniczki, zarówno ze względu na konstrukcję jak i sposób działania. Dzięki swojej budowie, ma za zadanie oszczędzać energię, a nie ją bezgranicznie zużywać. Tradycyjna świetlówka zbudowana jest z korpusu i szklanej rurki wewnątrz (która napełniona jest mieszanką gazów). Pod wpływem prądu i wyładowań elektrycznych, emituje ona promieniowanie UV. Technologia pozwala na to, aby promienie padały na biały proszek zamieszczony wewnątrz, który sam emituje widzialne światło. Niestety, w żarówkach tego typu, w niewielkich ilościach występuje rtęć. Dlatego po niefortunnym zbiciu, powinniśmy uważać i przewietrzyć dane pomieszczenie.

 

żarówka energooszczędna źródło: www.forum.biolog.pl

Oświetlenie LED

Najnowsza (jeśli chodzi o technologię) jest żarówka ledowa. Oświetlenie LED charakteryzuje się wielością połączonych ze sobą diod. To właśnie dzięki ich sporej ilości, żarówka może świecić bardzo jasno. Technologia ta rozwinęła się bardzo szybko (a naukowcy stale ją udoskonalają). Chodzi tu głównie o diody i sprawienie, aby były jak najbardziej wydajne. W żarówce LED znajduje się również sterownik oraz w pewnych modelach, układ optyczny (ma on za zadanie wzmocnić, rozproszyć lub ewentualnie skierować daną wiązkę światła w konkretne miejsce ).

oświetlenie LED budowa żarówki źródło: energenie.com

A więc, jakie oświetlenie wybrać w 2019 roku?

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę możemy zapomnieć o żarówce tradycyjnej. „Zwykłe” żarówki nie są dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej od 1 września 2012 roku (w tym roku mini już 7 lat!).

 

Biorąc na tapet żarówki energooszczędne, trzeba przyznać, że jest to dobra alternatywa w odniesieniu do oświetlenia LED. Ich zaletą jest przede wszystkim długa żywotność (od 8000 do nawet 14 000 godzin). Kolejną cechą jest to, że jasność ich świecenia nie zależy tak mocno od zmian napięcia zasilającego (odwrotnie niż w przypadku żarówek tradycyjnych). Innymi słowy, nie „przygaszają” się tak, jak dawne modele. Inną zaletą jest możliwość dostosowania barwy światła do pomieszczenia. Możemy wybierać między odcieniem chłodnym, neutralnym i ciepłym.

Jednak, nie są one idealne. Do głównych wad należy zaliczyć min. znikome występowanie rtęci (a co za tym idzie, utrudniony jest proces utylizacji żarówek tego typu), stosunkowo długi czas „nagrzewania się”, czyli dochodzenia do maksymalnego natężenia światła i cena. Żarówki energooszczędne są dosyć drogie, szczególnie te najnowszej generacji.

 

Oświetlenie LED posiada przemyślaną konstrukcję oraz nieporównywalną sprawność. Rozumiem przez to fakt, że służy bezpośrednio temu, do czego została stworzona- ma dawać światło, przy znikomym zużyciu energii. W żarówce ledowej, kilkadziesiąt (!) procent energii elektrycznej, zamieniana jest na światło (przypomnę, że w żarówka tradycyjna to 5%). Oświetlenie LED góruje nad energooszczędnym tym, że emitowane światło jest przyjemniejsze dla ludzkiego oka, jest bardziej odporne na uszkodzenia oraz pozwala regulować natężenie światła. Ostatnim argumentem ZA żarówkami ledowymi, są koszta. Decydując się na instalację oświetlenia tego typu w domu, dbasz o budżet całej rodziny. Mimo tego, że dobra lampa LED dalej kosztuje znacznie więcej, to fakt iż dana żarówka może „przeżyć” do 45 000 godzin, daje możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy (co więcej, rachunki za prąd również nie będą tak wysokie). Eksperci liczą, że oświetlenie LED to oszczędności na poziomie kilkuset złotych w ciągu kilku lat.

 

Podsumowując, co wybrać? Skupiłabym się na odpowiednim oświetleniu LED. głównie z powodu czynników ekonomicznych- chcę zaoszczędzić na oświetlaniu mieszkania. Drugim ważnym dla mnie czynnikiem, są kwestie związane z ekologią. Brak występowania szkodliwej rtęci, niezwykle długi czas eksploatacji powodują, że oświetlenie tego typu można nazwać ekologicznym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat ekologicznego oświetlenia? Zajrzyj TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code