Wiele osób tęskni za dzieciństwem spędzanym w babcinym domu na wsi. Tęsknimy szczególnie za atmosferą w nim panującą. Być może dlatego decydujemy się urządzić wnętrza naszych domów i mieszkań w stylu rustykalnym. Czym charakteryzują się tak zaaranżowane wnętrza? Jakie lampy wpisują się w styl rustykalny?

Styl rustykalny – co to tak właściwie znaczy?

Rustykalny styl dedykowany jest wszystkim osobom, które pragną powrócić do naturalnej prostoty wiejskiego domu. Jest to propozycja do wystroju wnętrz domów znajdujących się na wsi, ale także do mieszkań w miastach – nic nie stoi na przeszkodzie, by w mieszkaniu w bloku urządzić sobie swój własny, wiejski zakątek.

Nazwa tego stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, co tłumaczy się na „wiejski” lub „swojski”. Mimo że w Polsce taki aranżacje kojarzone są z wystrojem wiejskich chat czy szlacheckich dworków, to istota rustykalnego stylu ukształtowała się za oceanem. W Stanach Zjednoczonych, czyli w państwie, które nie było zależne od Wielkiej Brytanii, zaczęto tworzyć meble drewniane z drewna, które było pod ręką. Tak tworzone meble były pełne niedoskonałości. Widoczne słoje, pęknięcia – właśnie takie drewno stało się podstawą stylu rustykalnego.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Poszczególne cechy stylu rustykalnego najlepiej można pokazać na przykładzie kuchni. Aranżując przestrzeń w tym stylu, należy trzymać się dwóch prostych zasad: prostoty i bezpretensjonalności. Najważniejszym rustykalnym elementem wyposażenia kuchni jest drewniany, gruby blat kuchenny. Drewniane elementy powinny mieć ślady użytkowania lub (jeśli kupujemy nowe meble) mogą być na takie stylizowane.

Drewniana podłoga wykonana z desek o widocznych słojach to kolejny element typowy dla stylu rustykalnego. Ściany w tak urządzonych wnętrzach najczęściej są bielone, ale warto także w niektórych miejscach postawić na odkrycie fragmentów z widocznymi cegłówkami.kuchnia w stylu rustykalnym

By nie popaść w przesadę, warto włączyć do tego wystroju nowoczesne meble. Mogą to być szafki kuchenne lub lampy nowoczesne. Taki zabieg sprawi, że wnętrze nie będzie monotematyczne, a poszczególne elementy wystroju będą się ciekawie wyróżniać.

Kuchnia w stylu rustykalnym pełna jest dodatków dekoracyjnych. Półki są idealnym miejscem na ekspozycję glinianych dzbanów lub blaszanych garnków. Takie elementy świetnie podkreślą wiejski charakter aranżacji. W oknach koniecznie muszą się znaleźć zazdrostki. Wystrój wnętrza warto jeszcze uzupełnić przedmiotami z wikliny i zawieszonymi pod sufitem warkoczami czosnku.

Lampy nowoczesne w rustykalnym stylu

Lampy nowoczesne to nie tylko takie, które wpisują się w nowoczesny, nieco minimalistyczny wystrój wnętrz. Lampy prowansalskie także mogą być nowoczesne. Czym takie oświetlenie się charakteryzuje? Lampy prowansalskie najczęściej bazują na wykorzystaniu jasnej kolorystyki nie tylko abażura, ale też przewodów. Najczęściej pojawiającymi się motywami są roślinne i zwierzęce (najczęściej ptaki). Tego rodzaju oświetlenie, z racji tego, że wydaje się bardzo delikatne, sprawdza się szczególnie w sypialni. Lampy do sypialni w stylu prowansalskim stają się dekoracją tego wnętrza. Lampy do sypialni, które szczególnie powinniśmy brać pod uwagę to lampy wiszące, ale też kinkiety. W przypadku kuchni czy salonu sprawdzą się lampy sufitowe lub żyrandole. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów lamp prowansalskich:

Lampa prowansalska wisząca

Lampa prowansalska wisząca

Lampa prowansalska wisząca - ptaszki

Lampa prowansalska wisząca – ptaszki

Lampa prowansalska wisząca - stożek

Lampa prowansalska wisząca – stożek

 

Żyrandol prowansalski

Żyrandol prowansalski


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code