Nowy rok przyniósł świeże trendy w oświetleniu i tendencje, które będą coraz częściej pojawiać się w naszych wnętrzach. Tyczy się to zarówno kolorów (przypomnę, że kolorem roku 2019 według Instytutu Pantone został Living Coral, czyli żywy i pełen energii odcień pomarańczy), jak i elementów wyposażenia oraz oświetlenia. Tak naprawdę, tendencje z tego roku są kontynuacją poprzednich.

Wyobraź sobie, że wchodzisz do najmodniejszego salonu tego roku. Co w nim widzisz? Na pewno pojawiają się tam elementy industrialne (stolik czy szafka), połączenie nietypowych kolorów z neutralnymi (np. zielenie czy pomarańcze z szarością/bielą) oraz oświetlenie, które nadaje wnętrzu osobliwy klimat. Zestawienia trendów 2019 pokazują dwie silne tendencje- wykorzystywanie lamp wiszących i kinkietów w pomieszczeniach. W tym artykule poruszę temat tych drugich, czyli oświetlenia naściennego, które od kilku lat zyskuje co raz większe grono zwolenników. Czym charakteryzują się nowoczesne kinkiety i jak je komponować z innymi elementami w salonie, kuchni czy łazience? Sprawdź!

Główne zalety oświetlenia tego typu

Kinkiet to rodzaj oświetlenia, które montujemy bezpośrednio na ścianie, na wcześniej ustalonej wysokości. Daje on z reguły dosyć delikatne i łagodne światło, jednak wszystko zależy od rodzaju żarówki, samego modelu lampy oraz jej umiejscowienia. Dodatkowo, kinkiety pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu, przy jednoczesnym wprowadzeniu ciekawego klimatu.

Ile kinkietów kupić, aby osiągnąć pożądany efekt?

Przed zakupem kinkietów zastanów się, gdzie dokładnie chcesz je umieścić, gdyż najlepiej wyglądają one w parze bądź grupie. Tak prezentują się najefektowniej. Kinkiety możemy montować symetrycznie, w parze. Na przykład w sypialni, po obu stronach łóżka, w łazience doświetlając lustro, czy w salonie- niedaleko kanapy, stołu jadalnianego czy kominka. Takie ustawienie daje poczucie harmonii, uporządkowania, a przez to- spokoju. Dodatkowo, jest przyjemne dla oka. Dosyć popularnym zabiegiem jest montowanie kinkietów w grupach, przy zachowaniu zasady symetryczności- np. po przeciwstawnych stronach pokoju, bądź czwórkami (obok siebie). W małych pomieszczeniach, w przypadku doświetlenia konkretnego miejsca (np. biurka do pracy) możemy montować jedną lampę. Okazuje się, nowoczesne kinkiety, można również montować trójkami, co jest silnym trendem 2019. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się nad kanapą w salonie.

Podstawowe pytanie- światło skierowane ku

nowoczesne kinkiety przedpokój

górze,czy ku dołowi?

Ta kwestia wydaje się być błaha, jednak nic bardziej mylnego! Klosz kinkietu może być skierowany do dołu (ściana, podłoga). Wtedy, daje on więcej światła i jest traktowany jak „oświetlenie zadaniowe”. Świetnie sprawdzi się np. w jadalni, w której chcemy doświetlić stół. Klosze kinkietów skierowane ku górze (ściana, sufit), dostarczają światła, które jest rozproszone, idealne do odpoczynku i relaksu. Takie oświetlenie nie razi w oczy, świetnie wygląda w salonie czy przedpokoju.

Zamiast żyrandolu-kinkiet

Nowy rok to czas zmian. Jeśli masz dość swojego starego żyrandolu, możesz bez problemu zastąpić go kinkietami. Jak to zrobić? Musisz wybrać tzw. kinkiet kierunkowy. Cechuje się on tym, że ma ruchomy klosz lub element, który pozwala na zmienianie kąta padania światła. Brzmi zachęcająco, prawda? Obecnie na rynku jest duży wybór kinkietów tego typu. Możesz znaleźć zarówno takie pojedyncze, jak i składające się z wielu źródeł światła (zamontowanych na jednym panelu).

Rodzaj klosza ma znaczenie

Nie jest tajemnicą, że w sklepach stacjonarnych jak i internetowych jest ogromny wybór różnych modeli kinkietów, różniących się od siebie kształtem, kolorem, stylem itd. Trendy w oświetleniu 2019 pokazują jasno, że najmodniejsze kinkiety to takie, które zachowują stylistykę surową i prostą (np. industrialne). Ponadto, warto zwrócić uwagę na klosze z naturalnych materiałów (np. drewna) bądź surowców takich jak beton. Ciekawym rozwiązaniem będzie również klosz półprzeźroczysty lub całkowicie zaciemniony (ze szkła).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym oświetlaniu salonu,zajrzyj do TEGO wpisu.

Kategorie: Kinkiety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code