Jakiś czas temu pisaliśmy o popularności, jaką w ostatnim czasie zyskało oświetlenie LED. Czas teraz przyjrzeć się, jak w praktyce można wykorzystać oszczędności generowane przez diody elektroluminescencyjne instalując nowe lampy do kuchni. W końcu teraz można sobie pozwolić na to, żeby było ich więcej.

Mniej nie znaczy lepiej

O słuszności tego powiedzenia przekonał się każdy, kto przebywał w pomieszczeniach z jedną lampą sufitową umieszczoną w centrum. Na szczęście świadomość jest już nieco większa, wobec czego w poszczególnych miejscach pojawia się coraz więcej źródeł światła. Nie sposób jednak opierać się wrażeniu, że ten trend nie dotyczy kuchni w tak samo dużym stopniu, jak na przykład salonów. Tymczasem kuchnia, która jest miejscem pracy, odpoczynku, spotkań i spędzania czasu, powinna być doświetlona możliwie najlepiej.

Skoro już udało się zaoszczędzić pieniądze dzięki temu, że oświetlenie LED poszło w ruch, to czas skorzystać z niego w konkretnych ilościach, które sprawią, że nawet w środku nocy będzie się dało przygotować misternie ozdobione muffinki.

Główne lampy do kuchni

Rolę głównej lampy do kuchni mogą z powodzeniem pełnić plafony i lampy sufitowe. Sprawdzą się także listwy i lampki punktowe, o ile będzie ich dostatecznie dużo, żeby dobrze rozprowadzić światło. Bo o tę ostatnią rzecz w dużej mierze chodzi. Rolą głównego oświetlenia jest to, żeby w kuchni było względnie jasno po jego włączeniu. Światło powinno delikatnie rozpraszać się po całym pomieszczeniu. Jeśli mimo obecności lampy, w kuchni są miejsca osłonięte przed światłem, trzeba pomyśleć o skorzystaniu z dwóch, a nawet trzech lamp pełniących rolę głównego oświetlenia.

Zwiększenie liczby źródeł światła sprawia, że lampy do kuchni, które są główne, mogą mieć ciepłą barwę. Podobnie, jak lampy sufitowe do salonu, czy też sypialni. Tym samym w czasie wolnym od pracy, kuchnia stanie się niezwykle przytulna.

Sposobem na główne oświetlenie LED w kuchni, jest skorzystanie ze światła odbitego. Wtedy konieczne jest takie umieszczenie diod, lub wybranie takich opraw, które skierują strumień światła w stronę sufitu. Taki sam zabieg można przeprowadzić gdzie indziej. Lampy sufitowe do salonu mogą go optycznie powiększyć i sprawić że będzie bardziej przytulny.

lampy do kuchniBlaty, zlewozmywaki, kuchenki

Nie łudź się, że blat, zlewozmywak, czy kuchenka nie potrzebuje „osobistego” źródła światła. Potrzebuje i to bardzo. Szafki umieszczone powyżej właściwie rozwiązują problem, bo w ich dnie można zamontować oprawy, lub po prostu od spodu osadzić w nich taśmy LED.

Przy braku szafek można sobie poradzić z tym problemem poprzez równomierne umieszczenie przy ścianach opraw, które pozwolą na skierowanie światła w dół.

Stół

Jeśli stół znajduje się pod jedną w głównym lamp, to wszystko w porządku. Podobnie w sytuacji, kiedy mieści się przy ścianie i nad nim również znajduje się szafka. Jeżeli jednak stół nie może liczyć na żadne z wymienionych źródeł światła, to powinien mieć własne.

Oświetlenie LED nad stołem, to znakomita sprawa. Tak samo w innych pomieszczeniach – lampy sufitowe do salonu są świetnym rozwiązaniem. Nikt nikomu (ani tym bardziej sobie) niczego nie zasłania. Ponadto można spokojnie usiąść przy nim z książką kucharską i czytać w spokoju, bez owijania się plątaniną kabli z dodatkowych lampek.

Szafki

Jeśli szafki w twojej kuchni są bardzo głębokie, to warto doświetlić ich wnętrze z wykorzystaniem diod LED. Nic nie stracisz, a możesz zyskać pełną widoczność.

Taka liczba źródeł światła w kuchni nie tylko ją doświetli. Przede wszystkim sprawi, że w kuchni będzie ci się pracowało komfortowo. Od teraz, kiedy staniesz przy blacie, nie zasłonisz sobie wszystkiego, nad czym pracujesz.

Rodzaj opraw

O rodzaju opraw warto napisać kilka słów. Kuchnia jest miejscem często wilgotnym, panują w niej też wysokie temperatury. Tym samym warto jest wziąć pod uwagę to, żeby oprawy były szczelne i trwałe, co uchroni nas przed problemami z domową instalacją.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code