Oświetlenie w naszych domach odgrywa znacznie większą rolę niż jeszcze kilkanaście lat temu. Osoby, które interesują się aranżacją wnętrz, mają świadomość tego, że podczas wybierania oświetlenia do domu nie powinniśmy poprzestać na jednej lampie wiszącej. Otóż okazuje się, że im więcej źródeł światła w pomieszczeniu tym lepiej i bynajmniej nie zawsze chodzi o to, by skutecznie oświetlić każdy jego zakamarek…

Oświetlenie – dlaczego jest tak istotne?

Lampy, które wybieramy do naszych domów, mają przede wszystkim skutecznie oświetlać przestrzeń – taka jest ich podstawowa funkcja. Odpowiednio dobrane oświetlenie do przestrzeni, w jakiej ma się znajdować, sprawia, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone po zmroku, a poruszanie się po nim jest bezpieczne i komfortowe. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo każde pomieszczenie w naszym domu powinno posiadać przynajmniej jedno źródło światła, choć zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kilka lamp. Dlaczego?

Aktualnie panuje trend na otwarte, duże przestrzenie. Bardzo często szukając domu bądź mieszkania, koniecznym warunkiem dla szukającego jest otwarta kuchnia połączona z salonem bądź typowa przestrzeń w stylu loft. W tak zaaranżowanej przestrzeni, gdzie ilość ścian jest ograniczona do koniecznego minimum, należało znaleźć sposób na wydzielenie poszczególnych stref i właśnie taką funkcję zaczęło pełnić oświetlenie. Na tym przykładzie widać więc, że jedno źródło światła byłoby niewystarczające do oświetlenia całego wnętrza. Pozostając przy mieszkaniu typu loft, zastanówmy się, jakie lampy powinny się w nim znaleźć… Z pewnością powinny to być lampy industrialne, bo tylko one wpisują się w klimat tak zaaranżowanego wnętrza i w tym miejscu przechodzimy do ostatniej funkcji lamp: funkcji dekoracyjnej.

Industrialne lampy są przykładem lamp, które nie tylko powinny skutecznie oświetlać przestrzeń, ale także wpisywać się w styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Designem muszą więc nawiązywać do kolorystyki dominującej w pomieszczeniu, ale także do materiałów, z których są wykonane inne elementy wyposażenia. Lampy industrialne mają być funkcjonalne, ale też miłe dla oka. Mają być tym elementem we wnętrzu, które będzie przyciągało spojrzenia. I właśnie takie są niemal wszystkie współczesne źródła światła – lampa nie jest jedynie żarówką połączoną z kablem. To też piękny abażur, połączenie różnych kształtów, faktur oraz materiałów – wszystko to dowodzi, że lampa to taka sama dekoracja we wnętrzu jak obraz czy rzeźba.

Lampa podłogowa – niezbędna w salonie

Lampa podłogowa jest zaliczana do grupy dodatkowych źródeł światła. Swoje zastosowanie znajduje wszędzie tam, gdzie konieczne jest oświetlenie niewielkiej części przestrzeni, by uzyskać efekt przytulnej atmosfery we wnętrzu. To dlatego najczęściej decydujemy się na umiejscowienie jej w salonie, w którym najczęściej się relaksujemy.

Lampa podłogowa w kąciku do czytania

Lampa podłogowa w salonie może mieć dwojakie zastosowanie. Osoby posiadające salon o dużym metrażu bardzo często decydują się na stworzenie kącika do czytania. Jest to miejsce, w którym nie może zabraknąć wygodnego fotela, niewielkiego stoliczka, na który można odłożyć książkę oraz oczywiście lampy i to nie byle jakiej. Na pewno nie sprawdzi się lampa stołowa, gdyż ta daje zbyt małą ilość światła, co w czasie czytania byłoby bardzo niekomfortowe. W kąciku do czytania musi więc znaleźć się miejsce dla lampy podłogowej. Lampa podłogowa skutecznie oświetli całą przestrzeń fotela.

Lampa podłogowa w strefie wypoczynkowej

Śmiało można stwierdzić, że w salonie najważniejszą częścią jest strefa wypoczynku. W tej części, gdzie ustawiona jest wygodna sofa i stolik kawowy, spędzamy najwięcej czasu nie tylko na relaksie po pracy, ale także w czasie spotkań z przyjaciółmi. Jest to też kolejne miejsce, w którym swoje zastosowanie znalazła lampa podłogowa. Ustawiona tuż obok sofy będzie delikatnie oświetlać przestrzeń, w której odpoczywamy, a jej delikatne światło wprowadzi bardzo przytulny klimat.

lampa podłogowa i sofa

Jak dobrać lampę podłogową do stylu wnętrza?

Nasze domy urządzamy w najróżniejszych stylach. Może to być aranżacja w stylu skandynawskim, industrialnym, nowoczesnym lub klasycznym – te są aktualnie najmodniejsze według projektantów wnętrz. Oczywiście lampa podłogowa powinna współgrać z wystrojem pomieszczenia. Oczywiście we wnętrzach typu loft sprawdzą się industrialne lampy. W skandynawskich aranżacjach dobrze będą wyglądać białe lub drewniane lampy z ozdobnymi abażurami. W nowoczesnych wnętrzach dobrze będą wyglądać lampy podłogowe LED wykonane z metalu. Poniżej znajduje się kilka propozycji lamp, które dostępne są w sklepie internetowym StiP.pl, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

Lampa podłogowa Aaron

Lampa podłogowa Aaron

 

Lampa podłogowa Action

Lampa podłogowa Action

Lampa podłogowa Tenora

Lampa podłogowa Tenora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code