Kinkiet to rodzaj oprawy oświetleniowej o szczególnych zaletach. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie dodatkowego światła w pomieszczeniach, w których zależy nam na stworzeniu przytulnego nastroju. Kinkiet zapewnia też większy komfort podczas czytania czy oglądania telewizji. Dodatkowo jeśli działa on w technologii LED, wtedy korzystanie z tego rodzaju oświetlenia przyczyni się do poczynienia sporych oszczędności, jeśli chodzi o energię elektryczną.

Nowoczesne kinkiety do sypialni, łazienki i na korytarzach wyglądają bardzo designersko i modnie – lub wręcz przeciwnie, całkowicie niepozornie. Na rynku dostępne są kinkiety  do sypialni uniwersalne do każdego wystroju, a także oprawy w starym stylu, kinkiety stylizowane na industrialne i nie tylko. Możemy przebierać wśród niezliczonej ilości ciekawych rozwiązań, które dodadzą wnętrzu charakteru. Kinkiety przystopowane do nowoczesnych źródeł światła LED zapewnią dodatkowo komfortowe, energooszczędne i ekologiczne oświetlenie.

kinkiety ledJak wybrać odpowiednie kinkiety LED? Barwa światła

Oświetlenie LED dostępne jest w bardzo wielu wersjach. Niesłusznie pokutuje pogląd, iż światło emitowane przez diody jest sine, nienaturalne i nieprzyjemne dla oka. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od barwy światła oraz od współczynnika odwzorowania kolorów. Podczas dokonywania zakupu oświetlenia tego typu warto zatem umiejętnie rozpoznać parametry danej żarówki, a właściwie lampy LED.

Jeśli chodzi o barwę światła, w przypadku kinkietów, czyli oświetlenia ściennego, najlepiej sprawdza się zwykle światło o barwie ciepłej białej. Kinkiet ma za zadanie lekko rozpraszać światło i stwarzać przytulny nastrój. Kinkiety do sypialni LED o barwie ciepłej białej doskonale sprawdzają się w sypialni, po obu stronach łóżka czy w salonie, na przykład w okolicach kanapy. Takie rozwiązania zapewnią nam dodatkowe oświetlenie podczas czytania, a jednocześnie ciepłe światło stworzy intymny klimat. Ciepła barwa sprzyja odprężeniu, szczegóły otoczenia stają się mniej widoczne, dociera do nas mniej bodźców – szczególnie gdy jednocześnie zrezygnujemy z górnego oświetlenia czyli zgasimy naszą lampę sufitową.

Współczynnik odwzorowania barw CRI

Jeśli zależy nam na tym, by światło kinkietów było naturalne i pozwalało postrzegać barwy takimi, jakie widzimy w świetle dziennym, wybierzmy żarówki o wysokim współczynniku CRI. Informuje on o stopniu oddawania barw, czyli o tym, jak dokładnie dane światło je odwzorowuje. Zwykle im wyższa jakość lampy LED, tym wyższy będzie jednocześnie współczynnik CRI. Warto zwracać uwagę na tę kwestię, dokonując zakupu. Pamiętajmy też, że raczej nie opłaca się inwestować w tanie żarówki LED z dolnej półki. Takie oświetlenie nie spełni naszych kryteriów, a dodatkowo może powodować dyskomfort lub wręcz szkodzić naszym oczom.

Nowoczesne kinkiety do sypialni LED to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędnościach, a także na stworzeniu niebanalnej aranżacji. Wśród ciekawych opraw w stylu skandynawskim, industrialnym, vintage i nie tylko – z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego. Kinkiet, który będzie pięknie uzupełniał wystrój w pomieszczeniu oraz pozwoli stworzyć wspaniały efekt oświetleniowy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *