Już jakiś czas temu na moim blogu pojawiła się nieznaczna wzmianka o powrocie abażuru na nasze salony. W związku z jego rosnącą popularnością oraz coraz częstszym zastosowaniem we współczesnych wnętrzach, dzisiejszy wpis poświęcę właśnie jemu. Idealnemu abażurowi do naszych wnętrz i o tym, jak go dopasować. 

Na początek

Naszą przygodę z wyborem abażuru powinniśmy rozpocząć od zadania sobie pytania, czy faktycznie jest on potrzebny w danym pomieszczeniu. Przykładowo – abażury z PCV, będą rzeczą zdecydowanie zbędną dla lampy posiadającej żarówkę pełniącą rolę ozdoby. Pamiętajmy, iż abażury z PCV zmieniają znacznie intensywności z jaką świeci dana lampa. Oznacza to, iż w wielu przypadkach klosze będą w dużej mierze zmieniać oświetlenie panujące we wnętrzu i tym samym definiować jego charakter. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, aby dobrany przez nas klosz do lampy stojącej, po prostu jej nie przeważył. W końcu chodzi nam o jak najlepszą funkcjonalność. Warto zatem poświęcić trochę uwagi na znalezienie takiego, który będzie wraz z lampą stanowił zgrany duet. Nie bójmy się jednak eksperymentów i jeśli tylko pozwala nam na to dane pomieszczenie, próbujmy wkomponować abażur jako dodatkową ozdobę. Przykładem może być zastosowanie dizajnerskich kloszy na lampy w naszych łazienkach. Musimy jednak uważać, ponieważ niskie sufity i ciasne przestrzenie nie są dobre do ich stosowania.

Kolorowe i kształtne klosze

Wiedząc już, że abażur jest tym czego nam potrzeba w danym wnętrzu, skoncentrujmy się na jego dokładniejszym określeniu. Właśnie na tym etapie powinniśmy zdefiniować kolor. Zależnie od pomieszczenia, abażur może stanowić podkreślenie jego stylu lub zwyczajne tło, mające jedynie funkcję praktyczną. Mimo wszystko, nie bójmy się eksperymentów. Intensywne kolory abażuru będą bowiem świetnie uzupełniać nasze pokoje. abażury z pcvNawet abażury z PCV w kolorze czarnym mogą znaleźć swoje zastosowanie, jeśli tylko będą odpowiednio dopasowane do wnętrza. Jasne barwy klosza będą świetnie sprawdzać się w pomieszczeniach, które wyposażone zostały w stylu minimalistycznym oraz bardziej stonowanym. Z tymi stylami łatwo jest również łączyć abażury o kształcie owalnym lub okrągłym. Abażury z PCV w kształcie figur geometrycznych, a zwłaszcza wiecznie stylowego stożka, sprawdzą się także idealnie w nowocześnie urządzonych wnętrzach

Jeśli jednak ciągle mamy opory przed zakupem odpowiedniego abażuru, powinniśmy rzucić okiem na obecne trendy w wyposażeniach wnętrz. Nic tak nie dodaje ochoty na zmiany w naszym otoczeniu, jak niesamowite pomieszczenia zaprojektowane przez najlepszych projektantów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code