Całe moje dotychczasowe życie mieszkałam w domku na wsi. Układ pomieszczeń w domu znacznie różni się od tego w mieszkaniu. Kiedy wyjechałam do dużego miasta i zamieszkałam w nowym M3 okazało się, że w mojej łazience nie będzie ani jednego okna. Uwierzcie, że dla osoby która przez kilkanaście lat miała dostęp do światła dziennego w łazience, był to niemały szok. Od razu przyszła refleksja i pytanie- jak dobrać oświetlenie w małej łazience, dodatkowo bez okien?

Światło w tym pomieszczeniu jest bardzo istotną kwestią dla większości z nas. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wstawanie do pracy odbywa się niemalże w nocy i praktycznie wszędzie jest ciemno (nic po naszej toaletce w sypialni, jeśli za oknem jest czarno, prawda?). To właśnie w tym pomieszczeniu szykujemy się do dnia i robimy makijaż. Mężczyźni przycinają brodę i układają włosy. Ważne jest, aby pomieszczenie to było dobrze oświetlone. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o kwestii odpoczynku w łazience. Niezależnie od tego czy uwielbiasz długie kąpiele czy szybkie prysznice, zazwyczaj to właśnie w łazience chcesz się zrelaksować w samotności. A więc, jak oświetlić łazienkę bez okna?

oświetlenie w małej łazience w mieszkaniu

Łazienka bez okna – dwa główne problemy

Łazienka bez okna stwarza dwa główne problemy, których powinni być świadomi przyszli właściciele mieszkania. Należą do nich: brak dostępu do światła dziennego oraz umiarkowana, bądź niemalże całkowicie ograniczona cyrkulacja powietrza. Mimo tego, że te dwa kłopoty wydają się być dosyć błahe, mogą one powodować szereg innych problemów w przyszłości (zarówno tych małych, jak i większych). Dodatkowo, mogą się one okazać niezwykle uciążliwe dla posiadaczy małych łazienek. Głównym problemem, który może pojawić się w późniejszym okresie jest pojawienie się dużej wilgoci, a co za tym idzie pleśni i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

łazienka bez okna oświetlenie

Oprócz światła – odpowiednia wentylacja

Podchodząc kompleksowo do tematu, nie można pominąć kwestii wentylacji. Łazienka bez okna to zdecydowanie najbardziej wilgotne pomieszczenie w Twoim domu. W związku z tym, na KAŻDYM elemencie, który się tam znajduje może pojawić się pleśń lub grzyby. Dodatkowo, jeśli dana łazienka nie posiada jakiegokolwiek systemu wentylacji, poprzez wpływ pary wodnej, nasze meble mogą szybko ulegać zniszczeniu.

W celu uniknięcia tego problemu, należy po pierwsze zamontować odpowiednie drzwi. Powinny mieć one otwartą część dolną (część) lub okrągłe otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Dodatkowo musisz zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenia wspomagające ten proces: wentylator, pochłaniacz czy kratkę wentylacyjną.

Oświetlenie w małej łazience – jaki system wybrać?

Analizując różne dostępne materiały, muszę dojść do wniosku, że mała łazienka bez okna potrzebuje oświetlenia różnorodnego, składającego się z różnych źródeł, co ważne- o niejednorodnej barwie. Wiele z nas przebywając długo w pomieszczeniach, w których zamontowane jest sztuczne światło, odczuwa takie dolegliwości jak ból głowy, zmęczenie oczu. Dlatego, chociaż jedno źródło światła w naszej łazience powinno mieć barwę zbliżoną do tego dziennego (np. lampa LED).

Wiele źródeł światła

Kolejnym istotnym aspektem jest wielorakość źródeł światła, czyli zamontowanie większej ilości lamp (2-3), które dodatkowo są samodzielne (czyli można je włączać osobno). Ma to na celu nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale również dostosowanie poziomu natężenia światła do naszych upodobań. Oświetlenie w małej łazience powinno składać się z lampy głównej (zazwyczaj zamontowanej na suficie, pośrodku). Ma ona najczęściej formę żyrandola lub plafonu. W małym pomieszczeniu unikaj lamp wiszących, które mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach (wyjątkiem jest tu oświetlenie lustra).

Oczka halogenowe

Kolejnym rozwiązaniem, które coraz chętniej stosuje się w małych łazienkach bez okien, są oczka halogenowe, które umieszcza się w podwieszanym suficie. Jest to całkiem praktyczny zabieg, gdyż optycznie podwyższa pomieszczenie. Dodatkowo, tanim kosztem możemy osiągnąć ciekawy efekt dekoracyjny, montując oczka blisko krawędzi sufitu (światło będzie się „rozlewać” na ścianie).

Oświetlenie lustra

W małej łazience bez okna nie możemy zapomnieć o miejscu, które jest używane zdecydowanie najczęściej. Oświetlenie lustra można uznać za trzecie źródło światła, które jest niezbędne w codziennym, wygodnym życiu. Tak naprawdę, istnieje wiele możliwości oświetlenia tego specyficznego miejsca. Główną zasada, o której trzeba pamiętać jest to, aby nasza twarz była oświetlana równomiernie. Dodatkowo, barwa światła musi być jak najbardziej naturalna (ma to szczególnie istotne znaczenie podczas wykonywania makijażu). Uważam, że najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia po obu stronach lustra. Mogą mieć one formę lamp wiszących czy kinkietów. Dodatkowo wybierz klosze które rozpraszają światło, aby uniknąć efektu rażenia. Innym rozwiązaniem, które można zastosować w tym przypadku są lustra podświetlane oraz taśmy LED, montowane dookoła.

lampy w stylu industrialnym

 

Sprawdź, jak oświetlić INDUSTRIALNE WNĘTRZA. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code