Dzisiaj podpowiemy, w jaki sposób doświetlić pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień. Zakładamy przy tym, że chodzi o miejsca, w których światła jest zbyt mało, a w najbliższym czasie nie ma szans na ogólne zmiany. Tak że jeśli masz w planach remont, po prostu weź pod uwagę oświetlenie. W przeciwnym razie jeszcze wrócisz do tego tekstu, ale już nie z powodu zwykłej ciekawości.

Zawsze jest jakieś wyjście, gdy chodzi o pomieszczenia, w których sztucznego światła jest zbyt mało. Konieczne jest tylko zidentyfikowanie problemu. Najczęściej spotykane są dwa stany – źródeł światła jest wystarczająco lub nie. Na szczęście na oba można coś zaradzić bez wyburzania ścian.

Wystarczająca ilość źródeł światła

żarówkaTo dość częsta sytuacja. Niby światła jest dużo, ale w rzeczywistości jest koszmarnie ciemno. Powody mogą być różne – zbyt ciemne umeblowanie, ciemne ściany, albo abażur, który słabo przepuszcza światło. Ten ostatni, rzecz jasna, zawsze można wymienić (i to niewielkim kosztem). W każdym razie najszybszym lekiem na takie sytuacje jest żarówka z większą mocą i jaśniejszą barwą światła. Wymiana żarówki od razu poprawi twój komfort przebywania w danym pomieszczeniu, szczególnie jeśli mówimy o miejscu, w którym na co dzień pracujesz.

Niewystarczająca ilość źródeł światła

Zaryzykujemy twierdzenie, że w tej sytuacji zmiana żarówki też może wystarczyć, ale to najgorsze wyjście z sytuacji. Wszystko dlatego, że kiedy nie masz dość źródeł światła, to jedynym ratunkiem pozostają bardzo mocne żarówki o chłodnej barwie. Zimne światło nie jest szczególnie komfortowe. Nie pozwoli ani efektywnie odpoczywać, ani przyjemnie pracować. Na szczęście mamy plan B.

Lampa podłogowa

Dokupienie lampy podłogowej to najszybszy sposób na dostarczenie sobie porządnej dawki światła. Przy okazji jest to też wygodne rozwiązanie, bo zawsze możemy zmieniać jej pozycję. Poza tym, lampa podłogowa sprawdzi się w wielu przypadkach nawet lepiej, niż mocniejsza żarówka w centralnej części pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ lampa stojąca nie zabierze nam miejsca, w którym chcemy, żeby było troszkę ciemniej, np. fotela, na którym wypoczywamy.

Lampa stołowa

Lampy stołowe mogą pomóc, jeśli czujemy, że miejscem, w którym nie mamy dość światła, jest stół lub biurko. Praca, nauka, lub czas spędzony przed komputerem, nie musi być tragedią dla oczu. Zwykła lampa, którą ustawisz tak, żeby nie zasłaniać sobie światła, uratuje sytuację.

Te trzy rozwiązania są prawdopodobnie odpowiedzią na większość problemów z brakami w oświetleniu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je bardzo szybko wdrożyć w życie. Niemniej, przy następnych poważnych zmianach w mieszkaniu, warto pomyśleć też o stałych źródłach światła wszędzie tam, gdzie będą one przydatne.

Sięgając po nowe źródła światła, możesz się zastanowić nad wyborem oświetlenia LED. O jego zaletach pisaliśmy ostatnim razem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code